
Koji su simptomi kile?
Zašto je kila opasno oboljenje?
Kila ili hernija je isključivo hirurško oboljenje što znači da se ona može rešiti jedino operacijom. Nikada ne može sama da se povuče. Ona predstavlja medicinsko stanje u kome se deo tkiva abdomena ispupčuje kroz otvor (oslabljeno mesto) na trbušnom zidu. Među najčešćim razlozima za nastanak trbušne kile su operacije abdomena, povrede i podizanja teškog tereta. Jedina opcija za izlečenje je operacija kile, a danas se najčešće obavalja laparoskopska operacija kile.
Kila sama po sebi nije opasna, ali su opasne komplikacije koje mogu nastati ako do njih dođe. Operacija kile je veoma važna i ne treba je odlagati. Od važnosti je proveravati njeno stanje i kada je iz privatnih razloga ipak neophodno odlaganje.
Šta je trbušna kila?
To je oboljenje gde deo sadržaja trbuha (masno tkivo, tanko ili debelo crevo, deo mokraćne beüike) prolazi pod kožu, kroz urođen ili stečen otvor u trbušnom zidu. Ukoliko je sadržaj kile crevo, može doći do pucanja (perforacije), što je vrlo opasno stanje. Uklještenje ili pucanje creva izazivaju dramatičnu sliku izlivanja sadržaja creva u trbušnu duplju. Zbog opasnosti od nastanka sepse pacijentu je na raspolaganju nekoliko sati da se deluje hirurški.
Na tom mestu se javlja otok koji se povećava u naporu ili pri stajanju, a najčešće se vraća u ležećem položaju. Najčešće i sam pacijent može da primeti pojavu kile. Dijagnozu postavlja hirurg na pregledu.
Neki pacijenti dugo godina imaju kilu koja se vremenom povećava i može dostići ogromne razmere. Takođe, kila može sići u mošnice i čak otežavati hod pacijentu. Naravno, rešenje je uvek operacija kile (preponske u tom slučaju).
Da li je kila opasna?
Kila je opasna ako dodje do komplikacija kao što je uklještenje!
Jak bol u predelu kile ili stomaka, nemogućnost da se kila reponira, tj. vrati u trbušnu duplju, pojačan i ubrzan rad srca, suvoća usta, a nekada i povraćanje i poremećaj svesti, znaci su da je došlo do uklještenja kile.
Tada pacijent ima samo nekoliko časova da stigne do edukovanog hirurga za ovu vrstu operacija. Operacija kile se tada izvodi kao hitna. U zavisnosti od stanja u kom je došao pacijent može trajati i više časova. Tom prilikom ukoliko je uklještenje duže trajalo, može doći do isecanja uklještenog dela creva ili trbušne keceljice. Ili nekog drugog organa koji je bio uklješten.
Tada ova naizgled laka i lepa operacija se pretvara u veliku i mutilantnu, što znači da pacijent tada može biti i životno ugrožen. Da ne bi došlo do komplikacija operišite se na vreme kod izabranog hirurga.
Kada operisati kilu?
Kila se operiše kada postoji postavljena dijagnoza kile, kada je pacijent u prilici da izdvoji vreme za operaciju i oporavak. Zatim, vrlo bitno, kada postoji opasnost da je došlo do komplikacije ili je izvesno da se razvija komplikacija oboljenja.
Na hitnost operacije kile ukazuju sledeći simptomi:
- Visoka telesna temperature
- Bol u predelu kile
- Ometanje uobičajenih aktivnosti poput saginjanja
- Problemi sa pražnjenjem creva
- Ometanje radne sposobnosti
Hirurgija Dr Đoković godišnje obavi preko 400 operacija kile po veoma efikasnoj i pojednostavljenoj proceduri. Omogućili smo pacijentima da već nakon nekoliko časova od pregleda, isti dan uradimo operaciju kile.
Ukoliko ste pronašli u ovom članku neke od simptoma koji ukazuju na postojanje kile, ne čekajte.
Više o kilama i proceduri po kojoj radimo možete saznati na našoj stranici ovde.
Javite nam se da uradimo pregled i trajno rešimo problem!