Druge teme:

Operacija kile – iskustva pacijenata motivišu da budemo bolji

Pojava kile (bruha) ili stručno hernije je vrlo česta u populaciji. Uglavnom se radi o bezazlenim ispupčenjima na stomaku, koje sami pacijenti prepoznaju vizuelno i po nelagodnosti koju izaziva. To ih uglavnom na vreme dovodi kod hirurga, gde se brzo primenjuje operacija kile. Danas se najčešće izvodi laparoskopska operacija kile – iskustva pacijenata i njihova želja su nam u tome glavni vodič. 

Hirurgija Dr Đoković insistira na dobroj komunikaciji sa pacijentima pre i posle operacije. Na taj način bolje razumemo probleme, strahove i želje pacijenata. Bilo je i slučajeva kada su njihova iskustva operacije kile bila vrlo korisna za hirurge. Razmenom iskustava sa pacijentima svakodnevno unapređujemo različite segmente medicinskih usluga i dolazimo do znatno boljih rezultata. 

Šta je trbušna kila?

Trbušna kila predstavlja ispupčenje trbušne maramice kroz oslabljene mišiće trbušnog zida. Na taj način unutrašnji organi „izlaze“ iz svog ležišta u kesu koju formira ispupčenje trbušne maramice. Najčešće kile su preponske kod muškaraca i femoralne kod žena, ali mogu biti i ventralne (na mestu operacije), umbilikalne (pupčane), lumbalne i epigrastrične. Kila može da bude i unutrašnja tako da se ne vidi spolja. Takve kile su znatno teže za dijagnostiku. 

Slabost trbušnog zida može biti stečena i nasledna. Bez obzira na razlog pojavljivanja kile, lečenje je uvek hirurško. Kile često nastaju kao posledica velikog napora. Neke kile se pojavljuju odjednom, dok se druge razvijaju postepeno i u nekom trenutku postanu baš vidljive u stojećem položaju.

Najčešći razlozi za nastanak trbušne kile su: 

  • sportske aktivnosti
  • podizanje prevelikog tereta
  • naprezanje kod opstipacije 
  • posledice prethodnih hirurških intervencija
  • slabost trbušnog zida usled starosti

Pacijenti sa kilom najčešće osećaju teret i pritisak u stomaku, otežan prolazak hrane kroz creva i grčeve, bolove, smetnje pri hodu i saginjanju. Intenzitet simptoma nema veze sa veličinom kile. Vremenom se veličina kile povećava, kao i verovatnoća komplikacija. 

Neki broj pacijenata se jednostavno navikne na tegobe koje se javljaju sa kilom i jave se lekaru tek kada se pojave komplikacije. To su obično pacijenti u trećem dobi koju smatraju da su tegobe normalan deo procesa starenja. Najveća opasnost kod pojave kile je mogućnost da dođe do njenog uklještenja, što znači da se organ koji je izašao u kilnu kesu ne može vratiti nazad u svoje ležište. Zatim da je cirkulacija krvi u organu ometena, kao i prolazak hrane, ako se radi o crevu. Uklještenje kile je ozbiljno urgentno stanje i zahteva veoma brzu hospitalizaciju.

Da li kila uvek mora da se operiše?

Jedini način lečenja velikih trbušnih kila je operacija. Manje trbušne kile (najčešće hijatus hernija, želudačna kila) nekada mogu da se leče i lekovima i promenom načina života. Ali se tada često vraćaju i to uglavnom nije trajno rešenje. Iskustva pacijenata govore o tome da je uvek jednostavnije rešenje - laparoskopska operacija kile. I to baš kada pacijentu najviše odgovara vremenski. Operacija kile koju rade iskusni hirurzi je jedino trajno rešenje problema!

Kako se izvodi operacija?

Operacije kile su nekada podrazumevale natezanje dve strane mišićnog tkiva kako bi se otvor na trbušnom zidu zatvorio, tzv. tenziona metoda. Danas se u svrhu zatvaranja otvora koriste mrežice koje su od prirodnih materijala i kroz koje srasta okolno vezivno tkivo. Nova metoda je beztenziona i može da se primenjuje kod pacijenata svih godina. 

Organizam nikada ne odbacuje mrežicu jer je ona biološki i hemijski inertna. Operacije se najčešće rade laparoskopski, ukoliko je to tehnički izvodljivo. Kada se radi o vrlo velikim kilama, koje su dovele do različitih komplikacija kao što su priraslice, primenjuje se otvoren pristup. Otvoren pristup kod operacije kile podrazumeva duže trajanje intervencije i znatno složeniji oporavak za pacijenta. 

Laparoskopska operacija kile omogućava da pacijent ima samo nekoliko malih rezova veličine do jednog centimetra i da se daleko brže oporavi. I pojava postoperativnih komplikacija se smanjuje sa laparoskopskom operacijom kile. Operacija se najčešće izvodi u opštoj anesteziji, ali moguće je izvesti je i u lokalnoj i spinalnoj anesteziji. U skladu sa iskustvom pacijenata, preporučuje se primena opšte anestezije jer se pacijenti boje da će tokom operacije ipak osetiti bolove.

Kako teče oporavak nakon operacije?

Nakon operacije kile pacijenti treba da miruju, najpre u bolnici jedan dan, zatim u kućnim uslovima dve - tri nedelje. U prvih nekoliko meseci treba izbegavati podizanje tereta i svaki vid naprezanja. Poželjno je da se u prvim mesecima nakon operacije izbegnu prehlade koje mogu izazvati jak kašalj. 

Iskustva pacijenata nam kažu da se recidiv trbušne kile vrlo često javi nakon jakih prehlada neposredno nakon operacije kile. U slučaju kašlja poželjno je rukom lagano pritisnuti mesto gde se kila nalazila ili rez ukoliko je operacija rađena otvorenim pristupom. Inače, samo kašljanje ubrzo nakon operacije može da izazove bol. 

Mnogi pacijenti prvih nedelja nakon operacije osećaju bol ili umor. To zavisi od same kile, mesta na kom se nalazila i organa koji su bili zahvaćeni.

Svaka operacija kile, iskustva pacijenata kažu, zahteva individualni pristup, što je i primat u radu Hirurgije Dr Đoković.

Hirurgija Dr Đoković očekuje pacijente koji su primetili kilu ili sumnjaju da se pojavila. Blagovremeno javljanje lekaru, kada se pojave prvi simptomi u vidu izbočine, bola, crvenila ili povišene telesne temperature, najbolja je prevencija opasnih komplikacija.

Zakažite pregled u Hirurgiji Dr Đoković pozovite telefone:

+381 11 285 11 25,

+381 11 285 22 95

i +381 11 405 98 66.

Zadovoljni pacijenti

google reviews logo
4.4 | 92 Google reviews
Ana Petrović
Lokalni vodič · 1 Recenzija · 0 Slika
2 weeks ago

Hvala svom osoblju Hirurgije dr Djokovic na divnom tretmanu i zavidnom odnosu prema pacijentu! Operacija je prosla lako, nista me nije bolelo i vrlo brzo su me pustili kuci, sve preporuke za najbolje doktore :)))

Snežana Marić
Lokalni vodič · 10 Recenzija · 2 Slika
4 months ago

Sve pohvale za divno osoblje, angažovanost i profesionalnost ❤️

Ivana Stavrov
Lokalni vodič · 5 Recenzija · 3 Slika
5 months ago

Zelim da se zahvalim celom osoblju na pruzenoj podrsci, ljubaznoscu... Celo osobolje ukljucujuci i doktore su divni, predivni. Hvala vam na svemu i na najboljoj kafi koju sam popila i nemam reci šta bih rekla.. Zaista... Mom doktoru Dusanu Proticu zelim da zivi vecno🫶🍀

Milan Kostic
Lokalni vodič · 4 Recenzija · 1 Slika
10 months ago

Svaka zahvalnost i postovanje vrhunskom hirurgu dr Djurisicu za uspesno obavljenu operaciju. Posebna zahvalnost ostalim doktorima i medicinskim sestrama za profesionalnu uslugu i ljubaznost.

Popovic Jovana
Lokalni vodič · 3 Recenzija · 0 Slika
2 years ago

Izrazito ljubazno osoblje, uslužnost i opremljenost.

Julija
Lokalni vodič · 14 Recenzija · 2 Slika
2 years ago

Ljudi koji brinu, razgovaraju sa vama i udubljuju se u problem i kada je vrlo komplikovan i sto je najbitnije ne odustaju ako krvna slika pokazuje da ste dobro a vi niste. dr Djokovic je dobar i covek i lekar, i sto je najbitnije voli svoj posao. Hvala

Selena Antić
Lokalni vodič · 1 Recenzija · 0 Slika
3 years ago

Sve pohvale, divni, profesionalni, ljubazni.

Бранко Арсенић
Lokalni vodič · 100 Recenzija · 107 Slika
4 years ago

Изузетно љузабно особље, професионалност на високом нивоу.

David Petrovic
Lokalni vodič · 33 Recenzija · 0 Slika
3 years ago

Super

Milica Trifunović
Lokalni vodič · 1 Recenzija · 0 Slika
3 years ago

Velika profesionalnost i ljubaznost u pristupu. Na čelu sa dr. Đokovićem.

Dragana Nikolic
Lokalni vodič · 157 Recenzija · 17 Slika
2 years ago

Odlicni su 👏👏👏

Neso Brcic
Lokalni vodič · 1 Recenzija · 0 Slika
10 months ago

Sve pohvale za profesionalno i ljubazno osoblje, hvala dr.Bezmareviću na odlično odrađenoj operaciji.

Kontaktirajte nas

Za sva pitanja i nedoumice možete nam pisati putem kontakt forme, ili na mejl adresu:
hirurgijadrdjokovic@gmail.com

Vaš upit je uspešno prosleđen. Hvala!
Dogodila se greška, vaš upit nije prosleđen. Molimo vas da osvežite stranu i pokušajte ponovo.