Kamen u žučnoj kesi - Operacija žučne kese

Zakažite pregled

Žuč je tečnost koju luči jetra i koja se skuplja u žučnoj kesi, odakle se prazni kada je potrebna za varenje masne hrane. Kontrakcijama glatke muskulature iz zida žučne kese potiskuje se žuč u dvanaestopalačno crevo, čime se omogućava varenje hrane. Povećana koncentracija žuči u žučnoj kesi stvara mogućnost pojave žučnih kamenaca. To se naročito odnosi na povećanu koncentraciju holesterola u samoj žuči, kada se stvaraju holesterolski kamenčići.

Kamen u žučnoj kesi može biti holesterolski, pigmentni-bilirubinski i mešoviti. Prilikom hemolitičkih oboljenja ili infekcija žučne kese javljaju se pigmentni kamenčići koji imaju tamniju boju.

Najčešće se kamen u žučnoj kesi pojavljuje kod osoba koje imaju genetsku predispoziciju, zatim usled starosti, gojaznosti i nepravilne ishrane. Češće se javlja kod žena nego kod muškaraca. Takođe, poznato je da hormonske promene u trudnoći mogu značajno uticati na pojavu kamena u žuči. Žučna kesa koja stvara kamence je bolesna i uklanja se operativnim putem, što je jedini efikasan način lečenja.

Među komplikacijama ovog oboljenja su najčešće perforacije, gangrena žučne kese i pojava priraslica, koje vezuju žučnu kesu sa drugim organima. U vrlo retkim slučajevima može da dođe do komplikacije bolesti u vidu akutnog pankreatita. Ako se akutni pankreatit javi sa hemoralgijama (krvarenjem) može doći do životno ugrožavajućeg stanja. Zato je operacija žučne kese intervencija koju ne treba dugo odlagati!

Simptomi upale žučne kese

Vrlo često pojava kamenaca u žučnoj kesi prolazi asimptomatski. Tako pacijenti za njih saznaju najčešće slučajno, prilikom ultrazvuka abdomena zbog neke druge bolesti. 

Jedan od prvih simptoma pojave kamenaca u žučnoj kesi je bol ispod desnog rebarnog luka. Bol se javlja obično pola sata nakon konzumiranja masne i začinjene hrane ili koštunjavog voća. Napadi bolova se nazivaju žučnim kolicima. Bol može da se širi prema ramenu i desnoj lopatici ili kičmi, retko u pravcu grudnog koša. Pojačava se pri kretanju i dubokom kašljanju. 

Bolovi mogu da traju i ceo dan, a vremenom se pogoršavaju. Ako bol traje duže od jednog dana obično se radi o akutnoj upali žučne kese. 

Od simptoma se još mogu javiti mučnina, povraćanje, dijareja i iscrpljenost. U nekim slučajevima može doći do poremećaja varenja i nadutosti stomaka. Kada se kamenci zaglave u glavnom žučnom vodu, može doći do pojave žutice (prebojenost kože i beonjača). Kako bolest napreduje bol može da se javi i bez unosa hrane. Kod pojave komplikacija temperatura tela je obično dosta povišena.

Ukratko, simptomi upale žučne kese su sledeći

  • Bol ispod desnog rebarnog luka
  • Mučnina
  • Dijareja
  • Povraćanje
  • Žutica
  • Nadutost stomaka
  • Visoka temperatura

Upala žučne kese

Akutna upala zida žučne kese ili akutni holecistitis je česta bolest na našim prostorima. Uglavnom je udružena sa pojavom kamenaca u žučnoj kesi (bilijarna kalkuloza). Najčešće se radi o opstrukciji vrata žučne kese čiji otvor delimično ili potpuno zatvori žučni kamenac. 

Pored akutne upale žučne kese, može da se javi i hronična upala žučne kese. O njoj govorimo kada dolazi do povremenih opstrukcija žučnih kanala žučnim kamencima. Pored navedenih simptoma kod pojave kamenaca u žučnoj kesi, kod upale može da se pojavi povišena telesna temperatura i groznica.

Lečenje akutne upale žučne kese podrazumeva smirivanje bolova i infekcije, kao i poboljšanje opšteg stanja mirovanjem i prekida se unošenje hrane i vode na usta. Pacijent dobija infuziju, lekove protiv bolova, spazmolitike i antibiotike širokog spektra. Nakon smirivanja upale preporučuje se hirurško odstranjivanje žučne kese (holecistoktomija).

Dijagnostika

Upala žučne kese i pojava kamena u žučnoj kesi se utvrđuju najpre fizikalnim pregledom, zatim ultrazvukom i laboratorijskim analizama krvi i urina. 

Kod sumnje na neku od komplikacija pacijent se upućuje na pregled magnetnom rezonancom ili endoskopsku retrogradnu holangiopankreatografiju (ERCP) koja se koristi kao dijagnostička metoda i kao metoda lečenja.

Operacija žučne kese se naziva holecistektomija i u Hirurgiji Dr Đoković je izvode: spec. opšte hirurgije dr Mihajlo Bezmarević i spec. opšte hirurgije dr Mitrović i drugi opšti hirurzi. 

Operacija žučne kese se obavlja kod: 

  • pojave kamenca u žučnoj kesi (holelitijaza)
  • kamena u žučnim putevima (holedoholitijaza) 
  • upale žučne kese (akutni ili hronični holecistitis) 
  • bilijarne diskinezije
  • bilijarnog pankreatitisa 
  • pojave polipa žučne kese

Priprema za operaciju

Pre operacije neophodno je da pacijent obavi potrebne preglede (internistički sa EKG-om i anesteziološki). Minimum osam sati pre operacije žučne kese ne treba unositi hranu i vodu. 

Za čišćenje creva se primenjuje preporučeni laksativ. Mnogi pacijenti će morati da prekinu sa korišćenjem svoje uobičajene terapije lekovima nekoliko dana pre operacije.

Laparoskopska operacija žučne kese

Hirurgija Dr Đoković poseduje najsavremeniju opremu (laparoskopski stub i instrumente) za laparoskopiju, koja omogućava izuzetno precizno izvođenje operacija. Laparoskopske operacije se nazivaju i minimalno invanzivnim jer omogućavaju da se umesto velikog reza na stomaku, pacijent operiše kroz tri – četiri reza veličine do jednog centimetra. 

Dakle, nema presecanja struktura prednjeg trbušnog zida kao kod otvorene metode. 

Najpre se kroz rez na pupku uvodi gas CO2 u stomak, koji podiže trbušni zid i omogućava radnu atmosferu za laparoskopiju. Nakon toga se uvodi laparoskop – aparat koji na svom kraju ima elastičnu cev sa kamerom i osvetljenjem. Potom i ostali potrebni instrumenti. Za to vreme hirurg na monitoru prati izvođenje operacije u realnom vremenu i kontroliše njeno izvođenje.

Žučna kesa se odstranjuje, a žučni kanali se spajaju direktno sa dvanaestopalačnim crevom u koje se žuč direktno uliva. U nekim slučajevima potrebno je obaviti endoskopsko vađenje kamenaca zaglavljenih u žučnim putevima. 

Kontrolni ultrazvučni pregled može da se obavi nakon intervencije dok je pacijent još u operacionoj sali. Nakon operacije se mali rezovi ušivaju, ožiljci ostaju gotovo neprimetni, tako da je estetska strana operacije žučne kese sasvim prijatna. 

Laparoskopska operacija žučne kese se izvodi u opštoj anesteziji i traje oko četrdeset minuta. Pacijent u bolnici ostaje uglavnom jedan dan, nakon čega oporavak nastavlja u kućnim uslovima. 

Rizici od postoperativnih komplikacija su minimalni pri laparoskopskoj operaciji žučne kese, a pacijenti imaju i daleko manje bolova. Laparoskopska operacija žučne kese je vrlo komforna za pacijente i sa pravom se naziva vikend hirurgija.

Operacija žučne kese otvorenom metodom

U pojedinim slučajevima odstranjivanje žučne kese nije moguće laparoskopskom metodom i tada se primenjuje stariji otvoren pristup. Ponekad hirurški tim donosi odluku o prelasku na otvorenu metodu operacije. To se dešava u slučajevima kada nije moguća potpuno odgovarajuća vizuelizacija organa ili kod pojave komplikacija. 

 Žučna kesa se odstranjuje kroz veći rez dužine pet do sedam centimetara. Oporavak nakon operacije otvorenom metodom traje nešto duže i podrazumeva jače bolove.

Oporavak nakon operacije žučne kese

Nekoliko sati nakon laparoskopske operacije pacijent već može da počne sa ustajem iz kreveta i sa kratkomšetnjom. To i jeste preporuka zbog prevencije tromboze. Ljubazno osoblje Hirurgije Dr Đoković uvek pomaže pacijentima u hodanju nakon operacije. 

Voda i laka hrana se unose nakon par sati od operacije, a ostale namirnice se polako uvode u narednim nedeljama. Pacijent treba da se javi na kontrolu nakon nedelju dana od operacije. Kompletan oporavak od laparoskopske operacije traje oko nedelju dana, nakon čega pacijent može da se vrati svojim uobičajenim aktivnostima.

Trpljenje bolova i odlaganje operacije žučne kese nije u interesu zdravlja pacijenta!

Za sva pitanja u vezi operacije žučne kese vam stoje na raspolaganju stručnjaci iz Hirurgije Dr Đoković

Zakažite pregled pozivom na telefon:

+381 11 285 11 25

+381 11 285 22 95

+381 11 405 98 66

Najčešće postavljana pitanja

Koje su indikacije za operaciju žučne kese?

Upala žučne kese sa i bez kamenčića, kao i postojanje kamenčića u žučnoj kesi sa i bez njene upale su indikacije za operaciju. Indikacija za operaciju je i kliničko stanje žučne kese koje može da izazove druga oboljenja. Operacija žučne kese ne može da se zameni nekom drugom metodom lečenja. Česte upale žučne kese (hronična upala žučne kese) su takođe indikacija za operaciju.

Kako se izvodi operacija žučne kese?

Operacija žučne kese se najčešće, u preko 99% slučajeva, izvodi laparoskopski, tj. na minimalno invanzivan način. To podrazumeva da hirurg pravi četiri mala reza na prednjem trbušnom zidu od kojih je jedan na pupku. Rezovi su između 0,5 -1 centimetra veličine i nakon zarastanja ostaju jedva primetni. Operacija se vrši uz pomoć laparoskopa, aparata koji na svom vrhu ima kameru, a snimak se prati na monitoru u realnom vremenu. Žučna kesa se odstranjuje uz podvezivanje žučnih kanala.

Koliko traje operacija žučne kese?

Operacija žučne kese je relativno rutinska operacija koja traje oko pola sata do 45 minuta. Ukoliko hirurg uoči komplikacije tokom laparoskopske operacije, može da pređe na otvorenu metodu. Tada operacija žučne kese traje znatno duže, preko sat vremena, ali to se vrlo retko dešava.

Kako izgleda oporavak nakon operacije žučne kese?

Za operacije žučne kese se sa pravom kaže da je u pitanju „vikend hirurgija“. Nakon operacije pacijent ima vrlo male bolove, koji se mogu kupirati lekovima. Već prvog dana ustaju na noge uz pomoć osoblja, četiri do šest sati nakon operacije. Zadržavaju se u bolnici 24 sata, a potom odlaze kući gde treba da miruju još jedan ili dva dana. Mogu da se vrate svim uobičajenim aktivnostima već kroz nedelju dana, uključujući i bavljenje fizičkim aktivnostima. Dan nakon operacije mogu da jedu laku hranu kao što su čaj, keks, supa. Pacijentima se savetuje najpre dijetalna ishrana i lagano uvođenje svih namirnica. Pojedini pacijenti nakon operacije žučne kese pojedine namirnice moraju trajno da izbace iz ishrane.

Da li postoje bolovi nakon laparoskopske operacije žučne kese?

Nakon operacije žučne kese uglavnom postoje bolovi slabog intenziteta na mestima reza, koji se lako kupiraju lekovima protiv bolova. Bolovi u potpunosti prestaju nakon dva – tri dana. Pojedini pacijenti potpuno negiraju prisustvo bola nakon operacije.

Kako se zakazuje laparoskopska operacija žučne kese?

Pacijenti koji žele da zakažu laparoskopsku operaciju žučne kese mogu da se jave Hirurgiji Dr Đoković dva – tri dana ranije. Pacijent dolazi ujutru na dan zakazane operacije, uz pridržavanje pravila da se minimum 8 sati ne jede i ne pije ništa. Pacijent će biti upućen na pripremu za operaciju koja podrazumeva laboratorijske analize, specijalističke preglede interniste, anesteziologa i abdominalnog hirurga. Pacijenti ustaju iz kreveta uz pomoć osoblja bolnice 4-6 sati nakon operacije.

Kada se dolazi na kontrolu nakon operacije žučne kese?

Prva kontrola nakon laparoskopske operacije žučne kese je sadam do petnaest dana u zavisnosti od karakteristika pacijenta. Tom prilikom se skidaju konci sa malih rezova od laparoskopije. 
Imate pitanje na koje nismo odgovorili?

Zadovoljni pacijenti

google reviews logo
4.4 | 92 Google reviews
Ana Petrović
Lokalni vodič · 1 Recenzija · 0 Slika
2 weeks ago

Hvala svom osoblju Hirurgije dr Djokovic na divnom tretmanu i zavidnom odnosu prema pacijentu! Operacija je prosla lako, nista me nije bolelo i vrlo brzo su me pustili kuci, sve preporuke za najbolje doktore :)))

Snežana Marić
Lokalni vodič · 10 Recenzija · 2 Slika
4 months ago

Sve pohvale za divno osoblje, angažovanost i profesionalnost ❤️

Ivana Stavrov
Lokalni vodič · 5 Recenzija · 3 Slika
5 months ago

Zelim da se zahvalim celom osoblju na pruzenoj podrsci, ljubaznoscu... Celo osobolje ukljucujuci i doktore su divni, predivni. Hvala vam na svemu i na najboljoj kafi koju sam popila i nemam reci šta bih rekla.. Zaista... Mom doktoru Dusanu Proticu zelim da zivi vecno🫶🍀

Milan Kostic
Lokalni vodič · 4 Recenzija · 1 Slika
10 months ago

Svaka zahvalnost i postovanje vrhunskom hirurgu dr Djurisicu za uspesno obavljenu operaciju. Posebna zahvalnost ostalim doktorima i medicinskim sestrama za profesionalnu uslugu i ljubaznost.

Popovic Jovana
Lokalni vodič · 3 Recenzija · 0 Slika
2 years ago

Izrazito ljubazno osoblje, uslužnost i opremljenost.

Julija
Lokalni vodič · 14 Recenzija · 2 Slika
2 years ago

Ljudi koji brinu, razgovaraju sa vama i udubljuju se u problem i kada je vrlo komplikovan i sto je najbitnije ne odustaju ako krvna slika pokazuje da ste dobro a vi niste. dr Djokovic je dobar i covek i lekar, i sto je najbitnije voli svoj posao. Hvala

Selena Antić
Lokalni vodič · 1 Recenzija · 0 Slika
3 years ago

Sve pohvale, divni, profesionalni, ljubazni.

Бранко Арсенић
Lokalni vodič · 100 Recenzija · 107 Slika
4 years ago

Изузетно љузабно особље, професионалност на високом нивоу.

David Petrovic
Lokalni vodič · 33 Recenzija · 0 Slika
3 years ago

Super

Milica Trifunović
Lokalni vodič · 1 Recenzija · 0 Slika
3 years ago

Velika profesionalnost i ljubaznost u pristupu. Na čelu sa dr. Đokovićem.

Dragana Nikolic
Lokalni vodič · 157 Recenzija · 17 Slika
2 years ago

Odlicni su 👏👏👏

Neso Brcic
Lokalni vodič · 1 Recenzija · 0 Slika
10 months ago

Sve pohvale za profesionalno i ljubazno osoblje, hvala dr.Bezmareviću na odlično odrađenoj operaciji.

Kontaktirajte nas

Za sva pitanja i nedoumice možete nam pisati putem kontakt forme, ili na mejl adresu:
hirurgijadrdjokovic@gmail.com

Vaš upit je uspešno prosleđen. Hvala!
Dogodila se greška, vaš upit nije prosleđen. Molimo vas da osvežite stranu i pokušajte ponovo.