Ultrazvuk je potpuno bezbolna i bezbedna dijagnostička metoda, koja je zahvaljujući novijim tehnološkim inovacijama u mogućnosti da ukaže na veliki broj bolesti. Savremen ultrazvučni aparat pruža mogućnost sagledavanja promena u 3D i 4D modu. Zatim uz pomoć kolor doplera prati protok krvi kroz krvne sudove, otkrivajući suženja, proširenja i plakove na krvnim sudovima. Na taj način možemo blagovremeno ustanoviti rizik od infarkta miokarda. To je omogućilo i da ultrazvuk karotida postane izuzetno precizna metoda prevencije moždanog udara. Opcija elastografije omogućava precizno merenje otpora tkiva, što daje važne informacije za procenu tipa promena u tkivu.
Ultrazvukom možemo da uočimo:
- Benigne i maligne tumore
- Ciste, ožiljke i upale
- Cirozu i uvećanje jetre
- Pojavu kamenaca u žučnoj kesi, žučnim putevima i bubrezima
- Proširenje (aneurizma), suženje (stenoza) i začepljenje krvnih sudova, kao i pojavu krvnih ugrušaka
Ultrazvuk štitne žlezde omogućava preciznu dijagnostiku svih promena u strukturi žlezde (struma, tumori).
Ultrazvuk dojke se primenjuje kao primarna metoda otkrivanja promena na dojci kod žena do 40. godine, a nakon toga se kombinuje sa mamografijom. Ultrazvučni aparat nove generacije daje precizan uvid u tip promene, što se kasnije potvrđuje biopsijom i patohistološkim nalazom.
Najčešće se primenjuje ultrazvuk abdomena koji podrazumeva pregled struktura, veličinu i oblik organa abdomena. Ultrazvukom abdomena možemo da pregledamo jetru, pankreas, slezinu, žučnu kesu i žučne puteve, trbušni zid, limfne čvorove abdomena, krvne sudove abdomena s akcentom na trbušnu aortu, mokraćnu bešiku, mokraćne puteve, bubrege i nadbubrežnu žlezdu. Na ultrazvučni pregled abdomena treba da se jave sve osobe koje imaju bol ili probadanje u stomaku, zatim promene u pražnjenju creva, nadutost, osećaj težine u stomaku, otečen stomak, neobična febrilna stanja i bilo kakve tegobe sa mokrenjem. Takođe, ovaj pregled je neophodan i svim osobama koje su naglo izgubile težinu i imaju dugotrajan osećaj umora i iscrpljenosti. Mnoge bolesti abdomena u ranim fazama razvoja ne daju nikakve simptome pa je od velikog značaja da se ultrazvuk abdomena radi preventivno na par godina.
Ultrazvuk prostate kod pacijenata starijih od pedeset godina treba da se obavlja preventivno svake ili svake druge godine. Ultrazvukom se može otkriti benigno uvećanje prostate, koje je vrlo često u starijem dobu, upala prostate, ali i karcinom koji često bude bez simptoma u ranim stadijumima. Ultrazvuk prostate se obavlja transabdominalnom ili transrektalnom sondom koja daje nešto bolji prikaz struktura prostate.