OPERACIJA OČNIH KAPAKA
Najbrže podmlađivanje laserskom operacijom očnih kapaka
centar za kile
centar za hemoroide
operacija želuca
operacije debelog creva
operacija jetre
operacije pankreasa
operacija vena
upala slepog creva
bolesti i operacije štitne žlezde
akutna upala žučne kese
barijatrijska hirurgija
plastična hirurgija
povećanje grudi
podizanje grudi – mastopeksija
liposukcija
abdominoplastika
korekcija nosa
popunjavanje bora i usana
korekcija klempavih ušiju
operacija gornjih i donjih kapaka
mikrohirurgija
centar za onkologiju
bolesti i operacije kuka
bolesti i operacije kolena
artroskopija
bolesti i operacije mokraćne bešike
bolesti i operacije prostate
bolesti i operacije bubrega
dijagnostičke metode
hirudoterapija
podologija
kućne posete
naltrekson implant
estetska dermatologija
plastična i rekonstruktivna hirurgija
dermatohirurgija
urasla dlaka
STARENJE KOŽE I SPUŠTANJE KAPAKA
Prve bore i opuštena koža se obično javljaju u području kože oko očiju, što može da izazove nezadovoljstvo izgledom već u ranim tridesetim godinama. Spušteni kapci daju licu stariji i umorniji izgled, a u nekim slučajevima mogu da sužavaju vidno polje jer padaju preko oka. Koža u predelu očiju je veoma tanka i osetljiva. Kako sa godinama opada prirodna sinteza kolagena i elastina u koži, vrlo brzo se pojavljuju bore, ali i opuštanje kože u vidu spuštanja kapaka. Sa godinama spuštanje kapaka postaje sve izraženije jer je sve manje kolagenskih vlakana u dubljim slojevima kože. Usporavanje procesa starenja ili korekcija nije moguća uz pomoć krema i seruma za predeo oko očiju, bez obzira šta je navedeno u reklamama. Ovoj pojavi doprinosi sila gravitacije i to je jednostavno neminovnost za sve ljude. Međutim, nije neminovnost da kapci ostanu spušteni jer postoji savremeno hirurško rešenje blefaroplastika – laserska operacija očnih kapaka.
KADA SE PRIMENJUJE OPERACIJA OČNIH KAPAKA?
Operacija očnih kapaka se primenjuje kod osoba koje imaju spuštene gornje očne kapke koji narušavaju izgled lica, čineći ga vizuelno starijim. Zatim kod osoba koje imaju izražene donje kapke u vidu tamnih podočnjaka, koji nekada poprimaju izgled kesica. Naduven izgled očiju koji podseća na neispavanost ili bolest, čest je razlog javljanja pacijenata estetskom hirurgu. Operacija očnih kapaka je neizostavna i kod osoba kojima gornji kapci padaju preko trepavica i oka, čime se sužava vidno polje. Jedna od indikacija za operaciju kapaka je i „padanje“ obrva, koje spuštanjem licu daju tužan izgled. Blefaroplastika se primenjuje kod osoba oba pola i može se reći prilično nezavisno od godina. Izraženiji znaci starenja očne regije se kod nekih osoba pojavljuju već početkom tridesetih godina, a kod drugih u pedesetim i šezdesetim. Posebno se insistira na individualnom pristupu pri planiranju i sprovođenju operacije.
Blefaroplastika je jedna od najizvođenijih estetskih operacija u svetu.
PRIPREMA ZA OPERACIJU
Kao i pre svake druge intervencije pacijent treba da obavi preoperativnu pripremu u vidu lekarskih pregleda kod estetskog hirurga, interniste (sa snimanjem pluća i EKG-om) i anesteziologa, kao i određene laboratorijske analize krvi i urina. Estetski hirurg će najpre obaviti razgovor sa pacijentom i pregled kože i očiju, a zatim će se upoznati sa istorijom bolesti pacijenta. Potrebno je da se napravi nekoliko fotografija kapaka koje će biti od važnosti za planiranje operacije i za kasnije utvrđivanje postignutih rezultata. Pacijent pre operacije treba da prestane sa upotrebom lekova i dijetetskih suplemenata koju utiču na koagulaciju krvi. Savetuje se prestanak pušenja u danima pre operacije ili bar maksimalno smanjivanje jer se negativno odražava na zarastanje rana.
BLEFAROPLASTIKA – OPERACIJA OČNIH KAPAKA
Laserska operacija očnih kapaka se obavlja u lokalnoj anesteziji ili analgosedaciji (polusan). Na zahtev pacijenta operacija kapaka može da se obavi i u opštoj anesteziji. Operacija se precizno planira i izvodi sa milimetarskom tačnošću. Kod operacije gornjih kapaka rez se pravi u prirodnim naborima kože kako bi kasnije bio nevidljiv. Pri operaciji donjih kapaka rez je potpuno sakriven u sluznici oka, unutar očnog kapka (transkonjuktivalni pristup). Operacija očnih kapaka traje od sat vremena ukoliko se rade samo gornji kapci, do dva sata ako se rade i gornji i donji kapci.
Hirurgija DR Đoković za operacije kapaka koristi najsavremeniji medicinski laser koji omogućava izuzetno precizan rad bez krvarenja. Operacijom se odstranjuje višak kože kapka, deo masnog tkiva i u nekim slučajevima manji deo mišićnog tkiva (skraćuje se orbikularni mišić). Najpre se operišu gornji kapci, a zatim donji kod kojih se odstranjuje više masnog tkiva koje čini kesicu ispod očiju. Operacijom kapaka se postiže i ublažavanje bora u predelu očiju u izvesnoj meri.
Nekoliko sati od operacije pacijent se pušta kući, a prva kontrola uz skidanje konaca kod operacije gornjih kapaka je za nedelju dana. Kod operacije donjih kapaka transkonjuktivalnim pristupom se ne koriste konci.
Blefaroplastika je izuzetno bezbedna operacija kod koje je rizik od pojave komplikacija zanemarljiv. Laser, koji se koristi u Hirurgiji Dr Đoković, donosi niz prednosti koje se kod pacijenata prepoznaju kroz izuzetno precizan rad i odlične efekte podmlađivanja. Vrhunska laserska tehnologija omogućava da se intervencija sprovede uz minimalnu traumu tkiva i komforan oporavak, gotovo bez bolova. Uz korekciju očnih kapaka, laser može da se koristi za zatezanje kože do najfinijih detalja, popunjavanje bora i lečenje kožnih promena.
OPORAVAK
Oporavak kod operacije kapaka nije zahtevan i može se reći da je ceo proces prilično komforan za pacijenta. Nakon korekcije očnih kapaka javljaju se prolazni otoci, modrice, crvenilo i blaži bol u operisanoj regiji. Ako se jave bolovi po prestanku delovanja anestezije preporučuje se uzimanje lekova protiv bolova. Savetuje se da pacijent stavlja hladne obloge na operisanu regiju u toku naredna dva dana. Kod nekih pacijenta se javlja prolazna osetljivost regije oka, osetljivost na svetlost i blago zamućen vid u prvim danima nakon operacije. Moguća je i pojava svraba u operisanoj regiji. Pacijenti se mogu vratiti svojim uobičajenim obavezama nakon nedelju dana, dok sa sportskim aktivnostima i podizanjem tereta treba pričekati oko četiri nedelje. U prve dve nedelje oporavka nije moguće nošenje kontaktnih sočiva, a za boravak na otvorenom se preporučuje nošenje sunčanih naočara.